Külföldön már hagyománynak számít, hogy az év elején meghatározzák a legfontosabb zöld- és ökotrendek irányvonalát. A 2010-es évre hét olyan követendő gondolkodási és cselekvési mintát határoztak meg, melyeket lakástulajdonosokként megtehetünk azért, hogy élhetőbbé tegyük a környezetünket.
A környezettudatos életszemlélet, a megújuló energiaforrásokra való áttérés, az
újrahasznosítás és a szelektív szemétgyűjtés talán már nem a posztindusztriális hippie mozgalom 21. századi újrafogalmazásának számít, ahol munkagépekhez láncolt (méreg)zöld aktivisták rázzák az öklüket, és olajos tengerben fuldokló vízimadarak képével riogatják a népet. Korábbi cikkeinkben beszámoltunk már gumiabroncsot újrahasznosító magyar vállalkozókról, energiatakarékos
LED technológiáról éppúgy, mint a
napkollektor vagy napelemmel hajtott termékek biztosította spórolás lehetőségeiről.
Idén, a legfontosabb hét ökotrend, mely az Eco Magazin listáján is szerepel - és amivel saját portáján belül tehet az ember nem csak a lelkiismerete, de a méregdrága fosszilis energiahordozók miatt pénztárcája, és tágabb értelemben unokái érdekében is - a hatékonyabb alternatív energiák, a vízgazdálkodás és a monitoring, azaz a felhasználás kontrollálása tükrében fogalmazódott meg. Nézzük, hazai viszonylatra alkalmazhatók-e ezek a lépések.
1. A következő tíz év legfontosabb irányelveként a vízgazdálkodást határozták meg, melyek különösen a száraz és forró éghajlati övön elterülő államokban kap kitüntetett szerepet. Szerencsére hazánk vízgyűjtő területen fekszik, így az ivóvízellátás egyelőre nem látszik veszélyeztetve, ennek ellenére - kerülendő a felesleges pazarlást -, mikroszinten számtalan víztakarékos eszköz beszerezhető, kezdve a WC tartályokkal az intelligens csapokig. Ilyen például ez a picit tovább fejlesztett változat is a Roccától.
2. Zöld szemléletű átalakítás a következő téma, amivel foglalkozni kell, és hogy ez mennyire aktuális, azt mi sem bizonyítja jobban, mint a panelházak kérdése, melyek elérték fenntarthatóságuk határmezsgyéjét. Nemcsak a távfűtés csillagokat verdeső ára, de esetenként a felhasznált anyagok egészségkárosító hatása, elhasználódása miatt is. Ennek megoldásaként Magyarországon az önerőt igénylő
Panelprogram kínál alternatív lehetőséget a paneltulajdonosok részére. A zöld átalakítás lényege a meglévő lakások utólagos és folyamatos energiahatékony fejlesztése, áttérés napkollektor és házi szélerőművek adta áram- és fűtésszolgáltatásra.
3. Napenergiát hasznosító termékek árcsökkenése és növekedő térhódítása szintén kiemelt téma. Rengeteg létező, és még ennél is több koncepció látott napvilágot, a napelemes kerti szökőkúttól az épületbe integrálható megoldásig, melyek közül a mindennapi használatot és energiafogyasztást felváltó mobiltelefontöltő vagy kislámpa lehetne a kezdeti lépés minden háztartásban. Az USA-ban létezik külön újrahasznosított és napenergiával működő termékeket árusító bolthálózat a
Current Energy, amely elsőként szakosodott a csak zöld termékek értékesítésére. Kínálatukban megtalálhatók az alacsony fogyasztású LED izzók éppúgy, mint a fémhulladékból készült zuhanyfejek, vagy a napelemes zseblámpák.
4. Nulla Energiafogyasztású Házak avagy Zero Energy Home egyre inkább terjedő angol kifejezés. Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztérium már készíttetett illetve megvizsgált néhány prototípust, melyek közös nevezője, hogy megtermeli a maga számára szükséges energiaszükségletet, sőt esetleg még annál többet is. Többek között optimalizált árnyékolástechnológia, nap és szélenergia hasznosítás, és a hulladék újrafelhasználás kidolgozott metódusait kell egyesíteni egy épületben, de ide tartoznak az
alacsony energiafelhasználású háztartási kisgépek is.
5. Energia monitoring - azaz webes alapú ellenőrző programok, melynek segítségével a ház tulajdonosa pontosan nyomon tudja követni, illetve értelmezni tudja a változásokat és jelenségeket az energiafogyasztás módosulásainak függvényében, és figyelmeztet túlfogyasztás esetén. Nem kell túl bonyolult dolgot sem elképzelni ez ügyben, akár egy egyszerű iPod alkalmazásként magunknál tarthatjuk.
6. Szuper-hatékony ablaktáblák, különösen a hideg éghajlaton élők részére, melyek minimalizálják a szigetelés hiányosságai miatt szükségtelenül elillanó energiát, és maximalzálják a fűtés hatékonyságát, mindamellett megfelelően sok fényhez juttatják a ház belső tereit.
7. Vízszivattyúk és vízmelegítők terén egyre agresszívabb marketing kampány kezd kibontakozni külföldön, és hazai viszonylatban is köztudottá kezd válni ez a technológia. De miről is van szó? Egy olyan berendezésről, mely a a környezet energiáját használva képes hőt termelni fűtés illetve vízmelegítés céljából. Leginkább egy fordított hűtőgépre emlékeztet, ami a hidegből állít elő meleget. A hőszivattyúhoz állami támogatás, illetve az
ELMŰkezdeményezése is csatlakozik (egy évig napi 20 órában szolgáltat éjszakai, azaz olcsóbb áramot), ami sokat segít a népszerűsítésben.
A legutóbbi környezettudatossággal összefüggő hazai kezdeményezés az üveghulladék hasznosítását célozta meg. Az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. és a WAMP Re-Üveg címmel tavaly ősszel hirdetett pályázatot az üggyel kapcsolatban. Az Erzsébet téri Gödör Klubban tartott február 21-i eredményhirdetésen három egészen különleges alkotást jutalmazott a zsűri. A „horgolt üveg” térelválasztónak, függönynek vagy éppen terítőnek is használható. A Glass brick, azaz üvegtégla című alkotás, illetve az egyedi hangulatvilágítást adó Fényüveg.
Környezettudatosnak lenni tehát nem különcség és nem is divat, egyszerűen annyit jelent, hogy részt veszünk a szükségszerűen bekövetkezett szemléletváltásban, és felhagyunk az energiapazarló életmóddal. Mert ahogy Gandalf is megjegyezte: az ezer mérföldes út is egyetlen lépéssel kezdődik.
Kapcsolódó cikkek
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése